Как да отчетем разходи за лихви по банкови заеми

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия:

  • Индивидуални настройки на Сметкоплан, автоматично осчетоводяване и номенклатури.
  • Въвеждане на документи с разходи за лихви 
  • Генериране на счетоводни документи

Дължимите лихви по банкови заеми се регистрират като разход в системата чрез документи за покупка. Това позволява отчитане по центрове на себестойност. В тази връзка е необходимо да се дефинират някои настройки.

В индивидуалния сметкоплан е удобно да се добавят отделни подсметки за различните разходи за лихви в група 62 - Финансови разходи. Чрез вграден инструмент на системата чрез тях могат да се настройват автоматични осчетоводявания и настройки на свързаните номенклатури.

Удобна възможност за детайлно отчитане на разходите за лихви по договори за заем е използването на счетоводни признаци. За целта се създава настройка отделно за всеки договор от номенклатура Контрагенти.

 

Настройки

1. Сметкоплан  —  От меню Номенклатури || Сметкоплан създаваме отделни счетоводни подсметки по видове разходи за лихви (напр. 62101 - Разходи за лихви - по краткосрочни заеми в лева, 62102 - Разходи за лихви - по дългосрочни заеми в лева).
Процесът по създаване на сметка/подсметка е показан в темата Как да настроим Сметкоплан.

2. Свързани настройки  —  Позиционираме се върху една от новосъздадените подсметки и с десен бутон на мишката избираме Генериране тип продукт, основание за плащане. Отваря се форма за генериране на номенклатури.


Примерен екран

3. Генериране на номенклатури  —  от формата за създаване маркираме Генериране на основание за плащане и Настройка на автоматичен осчетоводител: Банка (и/или Каса). По този начин едновременно създаваме ново основание за плащане и настройка за автоматично осчетоводяване с избраната подсметка. След като маркираме избраните опции, натискаме бутона Ок за изпълнението им.
По същия начин генерираме номенклатури и за останалите подсметки.

В последствие ще използваме основанието за плащане в банкови/касови документи, които се осчетоводяват на база настройките в Автоматичен осчетоводител.

4. Продукти  —  Навигираме се до Номенклатури || Продукти и материали. Създаваме нов продукт, чийто тип е услуга, отделно за всеки вид лихва (напр. Лихва дългосрочни заеми, Лихва краткосрочни заеми и пр.). 


Примерен екран

5. Контрагенти   —  Настройката се прави във връзка с отчитането по счетоводни признаци.
Навигираме се до Номенклатури || Референтни номенклатури, където създаваме нов тип в Типове контрагенти (напр. Банкови кредити). Настройката е еднократна. 
Следва добавяне на нов контрагент с номер на договора за заем, за който задължително в реквизит Тип на контрагента използваме  новосъздадения Банкови кредити.


Примерен екран

6. Шаблон покупки  —  Настройката се прилага за автоматична генерация на покупки, с които отчитаме разходите за лихви по центрове на себестойност. За целта се навигираме до Търговска система || Документи за покупка. Създаваме отделна покупка - шаблон за всеки от вече настроените продукти -  Лихва дългосрочни заеми, Лихва краткосрочни заеми. Използваме стара дата (напр. 01.01.1900 г.) и основание за прилагане Не участва в дневниците.

От реда за нов запис въвеждаме един от продуктите за разходи за лихви и в Количество попълваме 1 брой.
Документът за покупка остава с нулева стойност и се валидира (приключва).

Настройките, свързани с центрове на себестойност, са достъпни в панел Списъци.


Примерен екран

7. Настройки за генерация от шаблон  —  За автоматичната генерация на покупки с разходи за лихви е необходимо всички въведени шаблони да бъдат свързани със съответстващото им Основание за плащане. Настройката е достъпна в Номенклатури || Референтни номенклатури || Основания за плащане в колона Шаблон за генериране на покупка.

Така напр. ред с основание 62101 - Разходи за лихви по краткосрочни заеми се свързва с документ- шаблон, съдържащ продукт Лихви по краткосрочни заеми.


Примерен екран

Въвеждане на документи с разходи за лихви

8. Банково извлечение  —  Разходите за лихви по банкови заеми отчитаме при въвеждане на банкови документи
Използваме специално настроените основания за плащане.

9. Контрагент данъчен док./Контрагент свързан док.  —  В тези колони задължително попълваме контрагент, който отговаря на договора, за който регистрираме разходи за лихви. Системата ще използва контрагента в последващата генерация на покупка с разхода за лихви.


Примерен екран

9. Сума Валута  — Попълваме сума на разхода.

10. Операция  —  Избираме операция Разход.

11. Генериране на разходен документ от шаблон  — При коректно попълнени полета в банковия документ опцията Генериране на разходен документ от шаблон  се активира чрез десен бутон върху съответния ред.


Примерен екран

При тази генерация системата създава нова покупка за продукта, обвързан с избраното на реда в БИ основание за плащане.
Документът за покупка се генерира на база на настроения шаблон и избраните в него центрове на себестойност. Новосъздадената покупка е достъпна в колона Свързан док или в Търговска система || Документи за покупка.

12. Приключен  —  Чрез бутона в лентата с инструменти валидираме банковото извлечение и може автоматично да генерираме счетоводно записване.

Счетоводни документи

13. Връзки с документи  —  Навигираме се до панел Връзки с документи, където счетоводните записи са лесно достъпни за преглед, ако към БИ е генериран счетоводен документ. 


Примерен екран

14. Запис и Изход  —  бутон в лентата с инструменти. Записва документа и излиза от формата.