Как да въведем Начално салдо на склад

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия:

  • Въвеждане на Начално салдо на склад

Към момента на стартиране на работа със системата наличните количества стоки трябва да се въведат като начални салда за всеки склад. Ако нямаме налични количества и направим опит да изпишем стока по продажба, системата ще откаже. Въвеждането на начални салда става чрез създаване на складов документ от тип Начално салдо на склад.
Нека разгледаме как да въведем документ от такъв тип.

 

Въвеждане на Начално Салдо на склад

1. За да въведем Начално салдо на склад, избираме група функции Търговска система || Складови документи. Десен щрак с мишката върху списъка с документи, избираме Нов документ.... Отваря се празна форма за въвеждане на данни.

2. Тип документ от падащото меню избираме типа на документа, който въвеждаме - Начално салдо на склад.


Примерен екран

3. Склад —  избираме склад, за който въвеждаме документа за начално салдо. Полето се обзавежда автоматично, ако на потребителя, влязъл в системата, е настроен склад по подразбиране. За повече информация виж Как да въведем настройки на Потребител.

4. Контрагент — избираме бутона с трите точки срещу полето Контрагент в секцията Титуляр. Отваря се Форма за избор - Контрагенти. Маркираме контрагент Потребител на продукта и след това бутон Избор. За повече информация нека видим Как да въведем данни за Потребител на продукта.
Ако имаме настроени няколко поделения, трябва да въведем начално салдо отделно за всяко едно.

5. Продукт/Материал — позиционираме се с мишката върху полето Продукт/Материал в реда за добавяне на нови записи в списъка. Избираме бутона с трите точки в края на полето, с което се отваря Форма за избор - Продукти и материали. Маркираме продукт с мишката и бутон Избор го добавя в списъка. Продуктите трябва да бъдат предварително въведени. За повече информация нека видим Как да създадем продукт.

6. Количество — в полето записваме налично количество за всеки избран продукт.

7. Цена — в полето записваме цена за всеки избран продукт. Това е цена на придобиване или средно-претеглена цена за съответния продукт без ДДС.

8. Приключен — бутон в лентата с инструменти, който валидира (приключва) документа.

9. Запис и Изход — бутон в лентата с инструменти. Записва документа и излиза от формата.

 

Заключение


  • Количествата в документ за начално салдо на склад се въвеждат винаги в основна мерна единица.
  • Цената се въвежда по цена на придобиване или средно-претеглена цена.
  • Ако стоките в склада се водят по партиди или серийни номера, те се въведеждат в съответните колони. За да изведем тези колони (ако са скрити), десен щрак с мишката върху антетката на списъка и от контекстното меню избираме опция Изглед на списък.