Настройки за режим Касова отчетност

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия:

  • Създаване на данъчни документи за касова отчетност
  • Типове документи и счетоводни сметки при режим касова отчетност
  • Създаване на протоколи за платени документи за касова отчетност
  • Експорт на отчетни регистри

Във връзка с въведения от 1.1.2014 специален режим за касова отчетност в Dreem са създадени нови типове документи за отразяване на фактури и известия с касова отчетност при покупки и при продажби, както и протоколи за плащания по тези фактури/известия. Новите фактури/известия не участват в тоталите на дневниците по ДДС и справка-декларация по ДДС. Дължимият данък при продажби и разполагаемият данъчен кредит при покупки се регистрират с отделен протокол за плащане за всеки данъчен документ, носещ номера на фактурата или кредитното/дебитното известие.

При получаване на фактура/известие с касова отчетност вътрешно-фирменият документ в покупки се създава по стандартния начин, но при приключване се издава различен тип документ - Фактура (касова отчетност) или Известие (касова отчетност). Системата автоматично следи плащанията по тези документи (задължително по банков път) и генерира протоколи за плащане с които начислява дължим данък или разполагаем ДК.

Документи за касова отчетност не се издават от нерегистрирани лица, но въпреки това те са активни в покупки (вкл. протоколите за плащане), защото тези документи могат да се получават при покупка на стоки/услуги от регистрирани контрагенти при положение, че сделката отговаря на определените от закона условия (отложено плащане по банков път).
Документите за касова отчетност в продажби се използват само от регистрирани по режим касова отчетност лица и затова по подразбиране в системата те са неактивни.
В системата типовете документи, касаещи режим Касова отчетност, се активират или деактивират автоматично с настройка.

 

 

Как да създадем данъчни документи за касова отчетност

Документите за касова отчетност - Фактура (касова отчетност), Дебитно известие (касова отчетност) и Кредитно известие (касова отчетност) се използват в системата, както всички останали данъчни документи - могат да се създават самостоятелно(без връзка с вътрешно-фирмен документ) или да се генерират към покупка/продажба или към дебитен/кредитен документ за покупка/ продажба. Единственото изискване при генерацията към търговски документ е да бъде посочено изрично във формата за Свързани документи издаване на Фактура за покупка/продажба(касова отчетност) или Дебитно/Кредитно известие(касова отчетност).
За повече информация как се генерират свързани документи към продажба, нека видим Как да създадем фактура за продажба?
За повече информация как се генерират свързани документи към покупка, нека видим Как да създадем фактура за покупка?

 

Как да настроим типове документи и сметки при режим на касова отчетност

Ако сме регистрирани по режим на касова отчетност, освен да получаваме данъчни документи по касова отчетност, имаме право да издаваме такива. За да активираме необходимите типове документи в системата се навигираме до последна стъпка от помощника в Администрация || Потребител на продукта, където маркираме опция Регистрация по режим на касова отчетност.


Примерен екран

В този случай в системата се активират Фактура за продажба (касова отчетност), Дебитно и Кредитно известие за продажба (касова отчетност), Протоколи за изискуемия данък по чл. 151в, Отчет по чл. 104ж, ал. 14 от правилника, Протокол за определяне размера на данъчния кредит по чл. 151г, ал. 8 от ЗДДС. Фактурите и коригиращите документи за покупка за режим касова отчетност са активни винаги, независимо от избраната настройка в помощника Потребител на продукта,  т.к. тези данъчни документи трябва да бъдат отразени в системата, независимо дали сме регистрирани по режим на касова отчетност.

За да проследим настройките на типове документи, избираме група функции Номенклатури || Типове документи. Тук служебно е поставена отметка в колона Касова отчетност за тези типове данъчни документи, които се използват при режим на касова отчетност и не влизат в тоталите на Дневниците по ДДС, респ. Справка - Декларация. Строго препоръчително е да не се правят корекции ръчно, а да се използва единствено автоматичната настройка от помощника в Администрация || Потребител на продукта.


Примерен екран

2. Настройки на ДДС сметки при режим касова отчетност — служебно в системата е настроена аналитичност по контрагенти на Сметка ДДС за покупки(4531) и Сметка ДДС за продажби(4532), която се използва за документите при режим касова отчетност.
За да проследим настройките на тези сметки, се навигираме до Администрация || Настройки || Група: Счетоводни настройки. Тук заложената аналитичност на сметките за ДДС е: за покупки - с/ка 45311 с признак Доставчик; за продажби - с/ка 45321 с признак Клиент. Настройката дава проследяемост в справките по контрагенти - например в Аналитична ведомост с признак.


Примерен екран

 

Как да създадем протоколи за плащане по фактури/известия за касова отчетност

Тези протоколи се създават автоматично от системата с приключването на банково извлечение, в което са свързани данъчни документи за касова отчетност. Протоколите се генерират като счетоводни документи отделно за всеки данъчен документ и в Дневник за покупките и за продажбите се визуализират с номера на документа, за който се отнася плащането.

Съдържанието на такъв примерен протокол за плащане по фактура за продажба (касова отчетност) изглежда по следния начин, когато е настроена с/ка 45321 за ДДС-продажби при режим на касова отчетност:


Примерен екран

Като резултат от въведените по такъв начин счетоводни документи за фактури, кредитни/дебитни известия и протоколи за плащане в справка Аналитична оборотна ведомост с признак се проследява размер на дължимия ДДС от Кт на с/ка 4532. А по Дт на с/ка 45321 се проследява по контрагенти ДДС за продажби от платените суми по документи.


Примерен екран

 

Как да направим експорт на отчетни регистри

За да направим Експорт на отчетните регистри, се навигираме до Счетоводство || Експорт на отчетни регистри. За повече информация нека разгледаме темата Експорт на отчетни регистри по ЗДДС.
В случаите, когато за разглеждания отчетен период има документи по касова отчетност, в Дневник за покупките и Дневник за продажбите се визуализира отделен ред под тоталите на справката, показващ сума на въведените документи по касова отчетност. Тези стойности се отразяват и в Справка - декларация.