Интрастат

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия ще научим:

  • Настройки за Интрастат
  • Генериране на Интрастат декларация

Интрастат системата служи за събиране и обобщаване на данни за вътрешнооб­щностни изпращания и/или пристигания на територията на Република България на стоки от Европейския съюз. За целта всички регистрирани по ЗДДС лица, осъществяващи вътрешнообщностна търговия със стоки над определените прагове, трябва да подават Интрастат декларации.
Декларации и дневници за Интрастат се генерират от Счетоводната система, според Основанието за прилагане във фактурите за покупки и продажби.
За да бъдат коректни данните, следните номенклатури трябва да са вярно попълнени:

 

Настройки за Интрастат

1. Една от основните настройки, която трябва да въведем, е наименование на различните държави-членки на ЕС. За повече информация нека проследим Как да въведем държава.
Трябва да имаме предвид, че в списък с държави е необходимо да фигурират държавите, отговарящи на следните определения:
 - Държава на изпращане - това е държавата-членка, дефинирана по нейната митническа територия, от която стоките се изпращат до България. Кодът на държавата на изпращане трябва да бъде код на държава-членка от ЕС. Попълва се в съответствие с действащата Номенклатура на страните и териториите за целите на външнотърговската статистика (наричана за кратко ГЕОНОМ).
 - Държава на пристигане - това е държавата-членка, за която са предназначени стоките, напускащи територията на Република България. Кодът на държавата на пристигане трябва да бъде код на държава-членка от ЕС.
 - Държава на произход - държавата, в която стоките са добити или произведени. Когато в производството на една стока са ангажирани повече от една страни, като държава на произход се посочва страната, в която е формирана половината и повече от стойността на стоката или тази, където е извършена най-съществената обработка на стоката, довела до промяна на нейната характеристика. Код на държава на произход може да бъде кодът на всяка държава от действащата Номенклатура на страните и териториите за целите на външнотърговската статистика. – ГЕОНОМ.
 - Националност на транспортното средство - това е 2-значният буквен код на държавата, чийто превозвач е използван за транспортиране на стоката. Посоченият код може да бъде на всяка от държавите от ГЕОНОМ.


Примерен екран

2. Видове транспорт — аналогично на настроените държави, в Референтни номенклатури || Търговска система трябва да въведем и Видове транспорт. Вид на транспорта се определя от активните средства за транспортиране, чрез които се предполага, че стоките ще напуснат статистическата територия на държава-членка при изпращания или активните средства за транспортиране, чрез които се предполага, че стоките ще влязат на статистическата територия на държава-членка при пристигания. Попълва се вид на действителното транспортно средство, с което се изпращат или с което пристигат стоки на територията на Република България, например 1-Морски; 2-ЖП; 3-Шосеен и т.н.

3. Основание за прилагане — навигираме се до Номенклатури || Референтни номенклатури || Счетоводство, т.к. е необходимо да настроим основанията, по които системата ще филтрира документите за Интрастат декларацията. В колона Интрастат дневници и декларации поставяме отметка на основанията, попадащи във вътрешнооб­щностни изпращания от или пристигания на територията на Република България на стоки от Европейския съюз. Системата ще генерира Интрастат декларациите с редове единствено от документи, чиито основания са правилно настроени. Това е единственото условие да попадне една сделка в Интрастат.


Примерен екран

4. Комбинирана номенклатура — навигираме се до Номенклатури || Референтни номенклатури || Интрастат. В колона Код трябва да въведем 8-цифровия тарифен код от Комбинирана Номенклатура на Република България, а в колона Комбинирана номенклатура - наименованията на комбинираните номенклатури, които ще използваме като описание на продуктите. Всеки продукт/материал, който ще участва в Интрастат, трябва предварително да е свързан със съответен ред от комбинираната номенклатура във форма за редакция на продукт, панел Реквизити || Интрастат код.
Комбинираната номенклатура умишлено не е заложена в системата, предвид големия обем данни – над 15 000 записа.


Примерен екран

5. Условия на доставка — условия на доставка са тези клаузи от търговския договор, които определят задълженията на продавача и купувача в съответствие с Incoterms на Международната търговска камара. В Референтни номенклатури предварително  системно са добавени условия на доставка, които подлежат на корекции, изтриване и добавяне на нови. За корекции се позиционираме в желаното поле и редактираме данните. Ако желаем да изтрием ред, трябва да го маркираме, след което натискаме десен бутон на мишката и опция Изтрий. При необходимост да добавим ново условие се позиционираме в реда за добавяне на нов запис най-отгоре на списъка. След всяко действие трябва да използваме бутон Запис, за да отразим промените в системата.


Примерен екран

6. Региони на потребление/ произход — определят се в съответствие с отнасянето на съответната териториална единица на производство или потребление към някоя от 28-те области според административно-териториалното деление на България(3-буквен код съгласно номенклатура ЕКАТТЕ).
За да добавим нов регион, се позиционираме на реда за добавяне на нови записи, най-отгоре на списъка. Записваме в полето Код и Региони на потребление/произход желаните данни, след което с бутон Запис ги съхраняваме в системата.


Примерен екран

7. Видове сделки — следваща необходима настройка е въвеждането на видовете сделки. Вид на сделката се определя от различните характеристики (покупка/продажба, работа по договор и др.), необходими за разграничаване на една сделка от друга.
Въвеждането става аналогично на настройката Региони на потребление.


Примерен екран

8. Продукт/материал — всеки продукт, който ще попада в Интрастат декларациите, трябва предварително да има настроено нето тегло в килограми в  Реквизити || Нето тегло за основна мерна единица. Ако тя е различна от килограм, трябва допълнително да се настроят и фасети на мерки. За повече информация нека видим Как да въведем различни мерки и отношения между тях.

Освен тази настройка, в Реквизити на продукта трябва да се зададе Интрастат код от Комбинираната номенклатура. За стоките, за които се изискват данни за количество по допълнителна мярка, съгласно Комбинираната номенклатура на Република България за съответната година, се настройва също и Интрастат допълнителна мярка. Декларира се само количеството като цяло число в посочената в номенклатурата допълнителна мерна единица – литри, метри, бройки, чифтове и т.н.


Примерен екран

 

Генериране на Интрастат декларация

9. За да генерираме Интрастат декларация, избираме група функции Счетоводство || Интрастат. Десен щрак с мишката върху списъка с документи, избираме Нов документ.... Отваря се празна форма Интрастат за въвеждане на данни. Попълват се всички задължителни полета, отбелязани със звезда и поредните номера на пристигания и изпращания. В следващите документи няма да има нужда от поредните номера. Данните за Потребител на продукта се обзавеждат автоматично според настройките в системата.
В полета Година и За месец задаваме желания период, за който ще генерираме декларацията.


Примерен екран

10. Създаване редове за Интрастат — избираме меню Средства, опция Създаване на редове за Интрастат. В резултат системата генерира редове с всички ВОП за периода в Пристигания и ВОД в Изпращания. Генерират се единствено записи, участващи в документи, чиито основания за прилагане са настроение да участват в Интрастат дневници и декларации.
След като са създадени редовете за Интрастат, те могат да бъда редактирани и изтривани, което се отнася за следните колони: Продукт, Държава – членка на изпращане/пристигане, Страна на произход, Вид на сделката, Условия на доставка, Вид на транспорта, Националност на транспортното средство, Регион на потребление/произход, Нето тегло в кг, Количество по допълнителна мярка, Стойност в лв. и Статистическа стойност в лв.
Стойността в лв. се декларира в лева и не се допуска попълването на 0 или отрицателно число. Стойността при пристигания е данъчната стойност на вътрешнообщностната доставка, която се отнася за цената, базирана на покупната цена между продавача и купувача. В декларираната стойност не се включва ДДС. За стоки, които са освободени от плащане, цената за фактуриране е цената в случай на нормална покупка (пристигане) или продажба (изпращане). За стойност може да се посочва 0 само в случаите, когато в резултат на корекция на данни се налага да се анулира определен ред.
Статистическата стойност се декларира като цяло положително число. Задължително се попълва в случаите, когато операторът е надвишил статистическите прагове за изпращания или пристигания, както и в случаите, описани в наредбата на МС за различните или специфичните движения и стоки съгласно чл.1 ал.4 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки. При изпращания стоките се декларират по цени FOB – продажната цена и транспортните разходи на стоката само до границата на Република България. При пристигания стоките се декларират по цени CIF - продажната цена плюс разходите за транспорт и застраховка за доставка на стоката до границата на България. Ако стоката се получава или изпраща при други условия на доставка, статистическата стойност се преизчислява и винаги се посочва по цени FOB при изпращания и цени CIF при пристигания.


Примерен екран

11. Приключен — бутон в лентата с инструменти, който валидира (приключва) документа. Може да разпечатаме месечната Интрастат декларация - Дневник на пристиганията и Дневник на изпращанията от бутон Печат в лентата с инструменти и/или да ги запишем във файл.


Примерен екран

12. Експорт — когато документът вече е в състояние Приключен, може да генерираме файл, който да се подаде на сайта на НАП. Това става от меню 1. Документ || Експорт Интрастат декларация. Името на файла се предлага според името на Потребителя на продукта и периода на декларациите с разширение .xml, като включва и двата вида декларации - пристигания и изпращания.