Версия за печат
Въведение
В тази статия:
-
Протокол за дозареждане на склад
Протокол за дозареждане на склад на практика представлява Предавателен и Приемателен протокол между складове, с тази разлика, че се генерира автоматично от системата на базата на предварително зададени критерии. Тези критерии представляват минимални и максимални количества, разрешени за склада, приемник на стоката.
Създаване на Протокол за дозареждане на склад
За да създадем Протокол за дозареждане на склад в системата, трябва предварително да имаме настройки за минимални и максимални количества по продукти за съответния склад приемник. За повече информация виж Как да въведем минимални и максимални количества за склад. Създаването на Протокол за дозареждане на склад ще стане по-ясен, ако дадем следния пример:
Пример
Генерираме протокол за дозареждане на Склад 1, по продукти от категория Стоки от производител 1.
Категория 1 съдържа 3 продукта: Продукт, 1 Продукт и 2 Продукт.
Настроените минимални и максимални количества в Склад 1 по тези продукти са следните:
Стока Мин. кол. Макс. кол.
Продукт 10 15
1 Продукт 5 10
2 Продукт 7 20
Наличността на Склад 1 по тези продукти е следната:
Стока Налично кол.
Продукт 5
1 Продукт 0
2 Продукт 11
Когато зададем на системата да генерира протокола за дозареждане, в документа ще влязат само тези продукти, на които наличното количество е по-малко от минималното. За тях системата ще генерира Количество = Макс. кол. - Налично кол. В случая: Продукт и 1 Продукт.
1. За да създадем складов документ, избираме група функции Търговска система || Складови документи. Десен щрак с мишката върху списъка с документи, избираме Нов документ.... Отваря се празна форма за въвеждане на данни.
Примерен екран

2. Генериране на Протокол за дозареждане - избираме меню Средства || Генериране на протокол за дозареждане..., при което системата извежда форма за избор Създаване - Протокол за дозареждане. През нея посочваме склад и желани продуктови категории, които да дозаредим.
Примерен екран

3. Ок — избираме желаните опции и натискаме бутона Ок. Системата добавя в редовете на документа всички продукти от посочените категории, които са с наличност по-малка от минималната и количества равни на максималните минус наличните за избрания склад. Идеята е всички продукти, които са с наличност под минималната, да бъдат заредени до максималната.
Примерен екран
.png)
4. Контрагент — полето се обзавежда автоматично с данните за потребителя на продукта.
5. Склад — от падащото меню избираме склада, от който ще изваждаме стоката. Полето се обзавежда автоматично, ако на потребителя влязъл в системата, е настроен склад по подразбиране. За повече информация виж Как да въведем настройки на Потребител.
6. Количество — в полето системата предлага разликата между максимално и налично количество за продуктите в избрания склад. Мин /Макс количества трябва да бъдат настроени за всеки склад.
7. Приключен — бутон в лентата с инструменти. Валидира (приключва) документа и извежда форма Генериране - Свързани документи. Чрез тази форма могат да бъдат генерирани Счетоводно записване и Приемателен протокол за склада, получаващ стоките.
Примерен екран
.png)
8. Генериране на Приемателен протокол — маркираме опцията Приемателен протокол, с което системата го създава автоматично. От падащото меню посочваме склада, в който желаем да прехвърлим стоката. С опцията Приключване системата валидира документа.
9. Ок — След като маркираме избраните опции, натискаме бутона Ок за изпълнението им.
10. Запис и Изход — бутон в лентата с инструменти. Записва документа и излиза от формата.
Бележка
-
За да работи коректно Автоматичното дозареждане на склад, трябва да бъдат настроени минималните и максималните количества за отделните продукти по складове.
-
При прехвърляне на стоки от склад в склад чрез Предавателни и Приемателни протоколи, не се налага да се пишат цени за изписване и заприхождаване на стоката. Системата се грижи сама да прехвърли количествата от единия в другия склад, като се съобразява със средните цени на стоките към момента на прехвърлянето.