Оборотна ведомост на склад

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия :

  • Филтър Оборотна ведомост на склад
  • Справка Оборотна ведомост на склад

Справка Оборотна ведомост на склад е предназначена за преглед на салдата и оборотите на стоки и материали по складове по партиди или общо. Чрез нея може да се проследи началното салдо, движението и крайното салдо на стоки в избран склад за определен период.

 

Филтър Оборотна ведомост на склад

1. За да изведем справката, избираме група функции Справки || Оборотна ведомост на складове. Системата извежда последните избрани критерии на справката в жълтото поле най-отгоре на контейнера. За да променим тези критерии, избираме опцията Филтър или щрак с мишката в жълтото поле. Отваря се форма Филтър - Оборотна ведомост на складове.

Панел Основни

Панелът съдържа основни реквизити по отношение на справката като падащи менюта, календари и опционални бутони.


Примерен екран

2. От дата - До дата — тук задължително се задава период на справката. Системата извежда последния използван.

3. Складот падащия панел избираме желания склад. Системата позволява избор на повече от един склад, но трябва да се има предвид, че това ще натрупа в справката кухи обороти, заради прехвърлянето на стоки между складовете. Салдата ще бъдат коректни, тъй като те са сумирани от избраните складове. Ако желаем обобщена справка за всички складове, оставяме полето празно.

4. Групиранеот падащия панел избираме група категория, по която системата да групира справката.

5. Шаблончрез падащото меню може изберем шаблон на справката. Шаблонът представлява различен изглед на справката, като съдържание и тотали. Могат да се изберат следните шаблони: Основна, Детайлна, По ценова листа, Само с крайно салдо, Стойностна по групи, Стойностна по складове, По продукти и складове.

6. Тип на справкатаопция за избор на съдържание за справката. Всички - включва всички продукти и материали; Само с обороти - включва само продуктите, които имат обороти за избрания период; Само с крайни салда - включва продуктите, които имат крайни салда за избрания период, различни от нула.

Панел Продукт/материал/услуга

Панелът съдържа реквизити, отнасящи се до филтър на справката върху продукти и материали - избор на един или няколко продукта, категория, тип, мярка, валута и др.


Примерен екран

7. Продукт/мат.чрез бутона с трите точки в края на полето се извежда Форма за избор - Продукти и материали. От тук могат да бъдат избирани конкретни продукти, които да участват в справката.

8. Категориячрез бутона с трите точки в края на полето се извежда форма Избор - Категории. От тук могат да се избират групи продукти по категории, които да участват в справката.

9. Типот падащия панел могат да бъдат избрани група продукти по тип, които да участват в справката.

10. Полета Мярка и Валута се попълват при необходимост от такъв критерий за справката. В общия случай се оставят празни и системата взема стойностите по подразбиране.

11. Без партиди по продуктитеопция, при която системата игнорира партидите по продукти в справката, ако се водят такива и дава обобщена информация за продукта.

12. Активни продуктиопция за избор на активни продукти: Всички, Само активните, Само неактивните.

13. ОкСлед като сме задали желаните критерии, потвърждаваме с бутон Ок и системата генерира справката.

 

Справка Оборотна ведомост на склад

Съдържанието на справката зависи изцяло от зададените критерии във филтъра. Отгоре се намира наименованието, а под него с по-малък се визуализира съдържанието на филтъра на справката.

Като резултат от зададения филтър се визуализира справка по продукти и партиди с техните начални салда, обороти за избрания период и крайни салда. Системата дава обща стойност на салда и обороти в Тотал от завършващия ред на справката.


Примерен екран

1. Код — в тази колона се визуализират системните кодове на продуктите, които се вземат от настройките на продукта(панел Основни).

2. Продукт/материал — в колоната участват наименованията на продуктите от настройките им(панел Основни).

3. Партида — в колоната се визуализират партиди по продукти, освен когато изрично във филтър формата не е посочено те да не участват в справката.

4. Мяркавизуализират се мерните единици за продукта.

5. Салдо в началото на периода — в тази колона участват следните подколони:
  - Кол. визуализират се данни за количества по продукти от началното салдо за избрания склад, а когато не е посочен такъвза всички складове.
  - Цена визуализира се цена за продуктите от документа за начално салдо, която е без ДДС.
  - Стойност данните в тази колона са резултативни, т.е. информацията в нея остойностява количествата от начално салдо според въведената цена.

6. Обороти през периода — в тази колона участват следните подколони:
  - Приход: Кол. визуализират се движенията в прихода по продукти за избрания склад, а когато не е посочен такъвза всички складове.
  - Приход: Цена посочената цена се взема от съответните приходни складови документи и е без ДДС.
  - Приход: Стойност данните в тази колона са резултативни, т.е. информацията в нея остойностява количествата от прихода според въведената цена.
  - Разход: Кол. — визуализират се движенията в разхода по продукти за избрания склад, а когато не е посочен такъв -  за всички складове.
  - Разход: Цена — визуализира се средна цена за склада, която е без ДДС.
  - Разход: Стойност — данните в тази колона са резултативни, т.е. информацията в нея остойностява количествата от разхода според средната цена.

7. Салдо в края на периода — в тази колона участват следните подколони:
  - Кол. — колоната е резултативна и дава информация за остатъчни количества по продукти за избрания склад, а когато не е посочен такъв -  за всички складове. Крайното салдо се формира като към началното салдо се добавят приходните количества, след което се извадят разходните.
  - Цена — колоната е резултативна и дава информация за средна цена без ДДС за количествата от крайното салдо спрямо неговата остатъчна стойност.
  - Стойност — колоната е резултативна и дава информация за стойност на крайното салдо, която се формира като към стойността на началното салдо се добави тази на прихода, след което се извади стойността на разхода.

 

Бележка


Началното салдо на склада се въвежда еднократно при стартиране на работа със системата. Ако в по-късен етап от работа се въведе ново начално салдо, този документ трябва да съдържа всички налични в склада продукти. В противен случай системата ще реши, че липсващите продукти са с начално салдо 0.
Ако в началото на всяка година имаме ново начално салдо на склада, Оборотната ведомост на склада НЕ трябва да се пуска за период между годините, тъй като това може доведе до грешни салда.