Unicontsoft

Дискусионни форуми
"Покупки разход за покупката"

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Вто Окт 27, 2009 10:31 pm    Заглавие: "Покупки разход за покупката" Отговорете с цитат

Здравейте,

Имам следния въпрос - Каква е точно ситуацията с тези свързани документи? За какво точно става въпрос- тъй като имам транспорт при покупката на стоки, но те са с различна фактура (понеже изпоклзвам куриерски фирми), как трябва да заведа документите, че да ми излезе коректно в "менижмънт". Преди време незнам как точно се получи Smile , чрез връзката с документите "Покупки разход за покупката" (или "покупки за които текущата е разход"). Но пък тогава в ПСД ми влиза с различна цена от тази на фактурата. Имали това нещо общо с използването в счетоводството на сметка 301?
Понеже не съм практикувал много счетоводсвото, надявам се да не бъркам, какточно ще се получат следните статии, за да бъде всичко коректно:
301/401 - стоката
301/401 - транспорта й
304/301.
И има ли вариянт това да става автоматично?

Благодаря предварително за вашия отговор, ако може и с пример Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Чет Окт 29, 2009 1:23 pm    Заглавие: Привет Отговорете с цитат

Когато имаме транспорт или някакъв друг разход свързан с доставката на стоката, ние трябва да го разпределим в цената и.

Това разпределение се прави веднъж в търговската система, и веднъж в счетоводството.
За съжаление в момента няма схема по която да се направи еднократно в търговската система и да бъде прехвърлено автоматично в счетоводството.
Ето пример:
Купуваме стока "А" за 100 лв без ДДС от Доставчик "1"
и
Имаме "Транспорт" на стойност 10 лв от Доставчик "2"

1. Създаваме покупка за стока "А" от доставчик "1" и генерираме ф-ра. тя се осчетоводява:
КТ 401 120 лв Доставчик "1"
ДТ 304 100 лв Стока "А"
ДТ 4531 20 лв ДДС

2. Създаваме покупка за "Транспорт" от Доставчик "2". При въвеждане на покупката, във връзка с документи посочваме в/у кои позиции от кои документи ще се разпределя разхода. Там има алгоритъм за разпределяне, който можете да използвате "Бутон разпределяне на разходи". После генерираме ф-ра. Тя се осчетоводява:
КТ 401 12 лв Доставчик "2"
ДТ 301 10 лв Транспорт
ДТ 4531 2 лв ДДС

След преизчисляване на прихода на склада, което се прави от "Контролния панел", стойността на стока "А" в търговския склад ще стане 110 лв.

За да се случи това в счетоводството, трябва да направите една статия която да изглежда по следния начин :
КТ 301 10 лв транспорт
ДТ 304 10 лв Стока "А" кол: 0 Цена:10 лв

По този начин в счетоводството увеличавате цената на стоката в склада с 10 лв.

За в бъдеще сме предвидили тази операция да става автоматично , но ще има някои ограничения заради схемите с трансформации на продукти в счетоводството.

Поздрави
\\PGBR


Последната промяна е направена от pgbr на Чет Окт 29, 2009 6:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Чет Окт 29, 2009 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за изчерпателния отговор, бях изпуснал позицията с "контролния панел" за преизчисляване на склада (откъдето най-вероятно не ми излизаше и на "мениджмънт") въпреки че някъде говорихме за него и преизчисляването на склада.
А за "Бутон разпределяне на разходи" незнаех и го изчислявах ръчно Smile което ми създаваше известни неудобства, но така е наистина супер Smile .

А има ли вариянт в счетоводството да изкарам по някакъ начин каква е стойноста на транспорта за 1бр. от дадената стока или трябва да си го изчисля ръчно. Ако съм разбрал правилно операцията 304/301 със стойността на транспорта се прави в копието на фактурата купува?


Отново благодаря за вашия отговор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Чет Окт 29, 2009 6:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не. За съжаление при тази схема която описах няма автоматичен начин, но стойностите които са сметнати в търговската система, са същите и за счетоводството... можете да ги препишете от там .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Пет Окт 30, 2009 2:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте отново

Статията, която описахте:

"За да се случи това в счетоводството, трябва да направите една статия която да изглежда по следния начин :
КТ 301 10 лв транспорт
ДТ 304 10 лв Стока "А" кол: 0 Цена:10 лв"

имали значение, в кой счетоводен документ ще го направия, за да няма разминаване. Едно от киюоето е, че съм купил 10бр. например (но тъй като съм осчетоводил транспорт към стоката) ми се получава при средно притеглената цена на 20 бр и естествено цената е на полувина.
При осчетоводяването в една от статиите, например на сметка 702, пак ми иска Мярка и Цена (това е когато е горната част на статията). Доколко четох във форума щеше да може да се премахне с интервал, но не се получава.

Благодаря за отговора предварително
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum