Unicontsoft

Дискусионни форуми
Справка Вземания и задължения (а и не само там) - разлика между фактурирано и платено във валута

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Сря Авг 09, 2023 10:00 am    Заглавие: Справка Вземания и задължения (а и не само там) - разлика между фактурирано и платено във валута Отговорете с цитат

Здравейте,

във въпросната справка, а и не само там мисля, при прихващане на плащане във валута остава разлика от някоя и друга стотинка, но вече станаха много и най-вероятно ще се отрази в отчетите.
Разликите са между "Сума на документа" и "Платена сума". Проверил съм във валута са еднакви сумите до цент, разликата идва от сумата в лева на фактурата и сумата от счетоводното копие на Банковото извлечение.
Такъв или подобен проблем имаше и в по-ранни реализации, но с предпоследната (или малко по-рано, непомня точно) беше оправено, но с последната реализация пак се появи.

Как може да се оправи това, тъй като справката с вземания и задължения стана голяма и невярна, а и оказава влияние върху сумите на курсовите разлики?

Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1892
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 09, 2023 3:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Ако разбирам правилно за какво става дума, този проблем ще бъде отстранен в следващата реализация, така че за новосъздадени продажби да не се получават разлики.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2023 3:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

сега като прочетох Вашия отговор и моя въпрос осъзнах, че не съм уточнил за кое точно става въпрос. Имах предвид Покупките, когато писах темата не съм поглеждал как е при продажбите Smile . При справката за Задължения се получават разликите при нас.

Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1892
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 10, 2023 3:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Нямам представа за какъв проблем при покупки става дума тогава.

Дайте ми конкретен пример със стойности в покупката ще проверя дали в последната реализация е оправено.

Примерно количество, цена, валута, курс на реда, при които се получава разминаването. Кажете ми къде да търся разликите също -- справка или тотали?

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2023 10:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

както писах по-горе, в последните три-четири (не помня точно) реализации я има/ше тази разлика. Мисля че в предната това беше оправено, даже редактирахме старите за да изчезне.
Горния ред в справката за Задължения, който се вижда с разликата, е от същия проблем.
Всъщност почти на всички валутни фактури за покупка я има тази разлика.

Поздрави.



Faktura.png
 Описание:
Фактура
 Размер:  47.15 KB
 Преглеждания:  20202 път(и)

Faktura.png



Bankovo Targovska.png
 Описание:
Банково - Търговска сиситема
 Размер:  45.59 KB
 Преглеждания:  20202 път(и)

Bankovo Targovska.png



Bankovo Schetovodno.png
 Описание:
Банково - Счетоводна сиситема
 Размер:  63.61 KB
 Преглеждания:  20202 път(и)

Bankovo Schetovodno.png


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1892
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2023 1:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Коя разлика Ви притеснява? Разликата в Дт на осчетоводеното БИ (753.27) и стойност на покупката в лева (753.26) ли е проблемна? Според Вас какви стойност би трябвало системата да предложи?

Също не разбирам защо е платено 754.30 лв. в БИ по покупка на стойност 753.26 -- това автоматично би трябвало да е генерирало курсова разлика на този ред на БИ.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Пон Авг 14, 2023 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

wqw написа:
Коя разлика Ви притеснява? Разликата в Дт на осчетоводеното БИ (753.27) и стойност на покупката в лева (753.26) ли е проблемна? Според Вас какви стойност би трябвало системата да предложи?
</wqw>

Да тази разлика ме притеснява, защото към момента имам поне 8 осем реда от тези разлики, които стигат и до 0,05лв (за сега). Понякога са в + понякога в - . А това е само за последните няколко месеца, след последната реализация. Каква да е точно сумата, Вие кажете (385,14€ x 1,95583 =753,2683662) как би работила точно програмата и коя е по-вярната сума. Както се вижда на снимките, които приложих сумата в евро и в двата документа е една и съща (ФПок и БИ). Все пак на база на евровата стойност се изчислява левовата за Протокола за самооблагане, който изпращаме към НАП, а за тях е важна общата данъчната основа и ДДС, които засичат с данъчните от другите страни от EU.
wqw написа:

Също не разбирам защо е платено 754.30 лв. в БИ по покупка на стойност 753.26 -- това автоматично би трябвало да е генерирало курсова разлика на този ред на БИ.
</wqw>

Все пак още не сме преминали към еврото в България и всички имаме левови сметки, и не е проблем да се плаща от левова сметка към еврова (от там идва левовата сума в БИ).
Да има генерирана курсова разлика, но тя е разликата между платено и изчислената стойност на фактурата от програмата при вкарването на БИ в търговската система.
Не мисля, че проблема идва от курсовата разлика, а от начина на обръщане на € към лев в различните документи (ФПок и БИ, най-вече във ФПок). Пак казвам, че тази разлика се появи в последните 3-4 реализации (поне видимо до тогава я нямаше), мисля без предпоследната.
В момента почти нямам подобен документ (във валута) без такава разлика.

Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Пон Сеп 11, 2023 11:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

за тези разлики, видях цех излиза опция от програмата за наместване на тези разлики със стотинките (съобщението го има на едната снимка). До колкото видях коригира валутния курс на реда с най-висока стойност.
Но в случая, имам два казуса (покупката е маркирания ред в БИ-ия):
1. Когато използвам автоматичната опция (т.е. натисна "Да" на съобщението), ми слага курс 1,15 или нещо подобно, което е много далеч от истината и трябва да го коригирам на ръка. Въпросът ми е: възможно ли е това да го оправия да става точна сумата?
В някои покупки става идеално, в други (като тази не).

2. Банковото извлечение, където е платена горната Покупка/Фактура, изчислява общата стойност по курс 1,95583, но с 0,02 лв по-малко и тези стотинки ги записва към курсовата разлика. Не знам дали това е поради разликата с тези 0,02 лв. в Покупката/Фактурата. Но както писах по-рано, този казус го нямаше или поне не съм го виждал и за това тези стотинки ми излизаха в справката "Вземания и задължения", докато тази разлика я видях случайно.
Възможно ли е по-някакъв начин да се избегнат тези казуси? И да не са натрупват грешки. Защото сега, преди да приключа всяка фактура изчислявам стойността по курса на валутата дали е правилно изчислена, което също може да доведе до грешки.

Поздрави



Bankovo izvlechenie Schetovodno.png
 Описание:
 Размер:  103.43 KB
 Преглеждания:  16795 път(и)

Bankovo izvlechenie Schetovodno.png



Bankovo izvlechenie 1.png
 Описание:
 Размер:  80.38 KB
 Преглеждания:  16795 път(и)

Bankovo izvlechenie 1.png



Pokupka.png
 Описание:
 Размер:  121.5 KB
 Преглеждания:  16795 път(и)

Pokupka.png


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1892
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 13, 2023 3:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Къде е този курс 1,15? Ако има проблем с реимбурсмент на валутната сума ще го коригираме.

Идеята е, че когато идва фактура за покупка, в която има цени във валута на редовете и съответно тотал във валута, то трябва да можете да въведете валутните стойности в редовете и да получите коректен тотал във валута който да сверите с отпечатъка. Едновременно с това за цели на статистиката (и не само) този тотал във валута се обръща в лева по съответния курс на документа. От друга страна за редовете имате левова равностойност на цената, тотал на реда за всеки продукт в лева (която в последствие влиза в склада като себестойност) и вече обща сума на тоталите на редовете в лева, която трябва да се равнява на тотал на фактурата във валута по курса. Но това често не е така понеже се натрупват разлики от закръгления, които именно са достигнали до 2 ст. в конкретния документ. Системата реимбурсва (обира) тази разлика през курса на един от редовете, така че тотал на реда в лева да се увеличи/намали с разликата от 2 ст. така че общата сума на тотали на редовете в лева да се равни на сума на док. във валута по курса на документа.

Ако отговорите на съобщението с Не или по някаква друга причина има разлика между двата тотала изчислени в лева, то ще има проблеми/разлики и при осчетоводяване на фактурата, и при плащане, и при осчетоводяване на плащането, защото счетоводството работи в лева до втория знак и търговската система се съобразява да не създава документи, които не могат да се осчеводят после.

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Нед Сеп 17, 2023 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

1.
wqw написа:
Къде е този курс 1,15? Ако има проблем с реимбурсмент на валутната сума ще го коригираме.


На снимката за Покупка по-горе, като се натисне бутона Да на прозореца със закръгление на 2-те стотинки, валутния курс на последния ред в Покупката

wqw написа:
Идеята е, че когато идва фактура за покупка, в която има цени във валута на редовете и съответно тотал във валута, то трябва да можете да въведете валутните стойности в редовете и да получите коректен тотал във валута който да сверите с отпечатъка. Едновременно с това за цели на статистиката (и не само) този тотал във валута се обръща в лева по съответния курс на документа. От друга страна за редовете имате левова равностойност на цената, тотал на реда за всеки продукт в лева (която в последствие влиза в склада като себестойност) и вече обща сума на тоталите на редовете в лева, която трябва да се равнява на тотал на фактурата във валута по курса. Но това често не е така понеже се натрупват разлики от закръгления, които именно са достигнали до 2 ст. в конкретния документ. Системата реимбурсва (обира) тази разлика през курса на един от редовете, така че тотал на реда в лева да се увеличи/намали с разликата от 2 ст. така че общата сума на тотали на редовете в лева да се равни на сума на док. във валута по курса на документа.

Ако отговорите на съобщението с Не или по някаква друга причина има разлика между двата тотала изчислени в лева, то ще има проблеми/разлики и при осчетоводяване на фактурата, и при плащане, и при осчетоводяване на плащането, защото счетоводството работи в лева до втория знак и търговската система се съобразява да не създава документи, които не могат да се осчеводят после.


Това можеше да ми го обясните малко по-рано, на по-горните постове. Тъй като някои от тези фактури не ги бях вкарал аз в търговската система и не съм разбрал за тази опция. Както писах, в по-ранните версии, го нямаше този момент.

2. За Покупката/Фактурата го разбирам - много редове, различни закръгления, но защо и в счетоводното копие на Банковото Извлечение има разлика от 2 стотинки при положение, че цялата валутна сума е на един ред. това го открих случайно. За другите разлики, за които писах по-рано, тези разлики излизаха в Справката за Вземания и Задължения.
В този случай - не сме натискали Да отворилия се прозорец и Покупката/Фактурата беше объркана с 2ст., но и плащането (счетоводното БИ) пак с 2 ст. (има снимка в предния ми пост).

Поздрави

П.С. - в последно време страницата на форума и влизането зарежда бавно и трудно.



Pokupka.png
 Описание:
 Размер:  68.49 KB
 Преглеждания:  14478 път(и)

Pokupka.png


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1892
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 18, 2023 3:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, този курс от 1.15004871 се оказа бъг при нас -- не съобразяваше че има търговска отстъпка от 41.2% на реда, за който се реимбурсва валутния курс.

В следващата реализация този проблем ще бъде отстранен, така че да можете автоматично да равнявате сумите на документите във валута и в лева, за да няма проблеми с плащанията и осчетоводяванията.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum