Unicontsoft

Дискусионни форуми
Програмата ми начислява ДДС при продажба, без да съм по ДДС

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Вто Юни 01, 2021 2:26 pm    Заглавие: Програмата ми начислява ДДС при продажба, без да съм по ДДС Отговорете с цитат

Здравейте,
С последната реализация от 29.05 на Дрийм Пърсънъл съм.
Фирмата не е по ДДС. При док. за продажба по подразбиране си е основание "Неначисляване на ДДС по Чл. 113"
Виждам че за всеки продукт програмата ми начислява ДДС върху цените, преди нямаше такъв проблем. Не съм пипал нищо по настройките.
Проверих в Адвиминстрация - меню настройки - стой си 0% ДДС и без BG номер.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 01, 2021 2:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Това не е пипано и на тестова база при мен изглежда че работи коректно.

За да се ориентирате какво точно се случва в редовете на продажбата можете да покажете колони Данъчна група и ДДС ставка.

Във вашия случай на реда трябва да пише дан. група А и ставката да е 0 процента за да не начислява данък. Всякакви други комбинации не са коректни.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 1:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко се забавих да отговоря, наложи се да отсъствам.
Значи данъчната група е Б, ставката е 0% ДДс, просто програмата всички продажни цени им е сложила ДДС.
Имаме 2 малки фирми,е дната е по ДДС, другата не.
Дрийм е на 2 отделни компютъра в различни помещения. Изглежда на този комп. преди е имало инсталация на Дрийм на фирмата по ДДС. Но аз изрично изтеглих последната актуализация и сложих база данни от архив на фирмата не по ДДС. Не разбирам защо стана така.
Какво да направя и има ли и други неща за оправяне, освен че продажните цени са с 20% нагоре, опасявам се от некоректни ведомости и справки.



Untitled.png
 Описание:
 Размер:  220.95 KB
 Преглеждания:  13836 път(и)

Untitled.png


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 1:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Отидох в референтни номенклатури и на основание за прилагане на реда неначисляване на ддс по чл. 113 смених данъчната група от Б на А, запазих промените. При док. за продажба данъчната група си стой на на Б обаче.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 5:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Кольо написа:
Отидох в референтни номенклатури и на основание за прилагане на реда неначисляване на ддс по чл. 113 смених данъчната група от Б на А, запазих промените. При док. за продажба данъчната група си стой на на Б обаче.


Във въведените продажби няма да се промени автоматично Дан. група, но може стойността да се редактира на ръка във въведените документи да се сложи дан. група А -- това е коректната група (не Б).

Но поне става ясно какъв е проблемът, който и предният път мъчихме много дълго време.

Вижте как трябва са настройките по подразбиране на Основания за начисляване на ДДС



Забележете, че на основание Неначисляване на ДДС по чл.113, ал.9 в колона Дан. група трябва да седи (Няма) -- не А и не Б.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 9:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

На основание за прилагане на ред неначисляване ддс по чл. 113 данъчната група по подразбиране винаги при мен е била Б със ставка 0%.
Намерих на един лаптоп инсталиран Дрийм от 03.2020 с база данни на същата фирма не по ДДс и няма никакъв проблем.
Не знам как е станало, не си спомням да съм променял нещо, само ъпдейтнах по-нова база данни и реализация на Дрийм.
Значи в меню настройки слагам данъчна група А защото не може "няма" в това меню. После от референтни номенклатури сменям на данъчна група "няма". редактирам около 100 продукта един по един - редакция на продукт - допълнителни и където е станало със ставка 20% слагам 0% и където е група Б слагам А.
за съжаление трябва един по един да редактирам продуктите, не ми дава като ги избера всички и дам редакция достъп до колона "допълнителни".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 9:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

---javascript:emoticon('Shocked')
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2021 9:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

> редактирам около 100 продукта един по един - редакция на продукт - допълнителни и където е станало със ставка 20% слагам 0% и където е група Б слагам А.

Не, това не е нужно. Данъчната група на продуктите трябва да е коректна. В смисъл примерно на книги или на ресторантски услуги трябва да е Г, на някои други услуги трябва да е А, но на повечето продукти си остава Б така както са класифицирани по Наредба Н-18.

В самата продажба поради основанието за неначисляване, което избирате, трябва за всички продукти в група Б и Г на реда системата автоматично да предложи група А със 0% ДДС. Самите продукти са в Б група, но понеже продажбата е с основание за неначисляване поради нерегистрация по ДДС, затова всички продукти на фискалния бон се отпечатват в група А със 0% ДДС. Това е разписано много отдавна в Наредба Н-18 като начин на работа, не е от последните изменения.

Код:
НАРЕДБА № Н-18 ОТ 13 ДЕКЕМВРИ 2006 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА:
Чл. 27. (1) Лицата по чл. 3, с изключение на случаите, когато извършват дейност по чл. 28, са длъжни да регистрират всяка продажба на стока или услуга по данъчни групи според вида на продажбите:
1. група "А" - за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС;
2. група "Б" - за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % данък върху добавената стойност;
3. група "В" - за продажби на течни горива чрез измервателни средства за разход на течни горива;
4. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г.) група "Г" - за стоки и услуги, продажбите на които се облагат със 9 % данък върху добавената стойност.

Забележете в точката за група А, че най-накрая пише "както и за продажби, за които не се начислява ДДС" -- това е Вашата хипотеза. В случая Вие издавате продажби, за които не се начислява ДДС на основание "Неначисляване на ДДС по чл.113, ал.9" и затова всички продукти в групи Б и Г се отпечатват на ФБ в група А със 0% ставка на ДДС.

Затова в номенклатура продукти данъчните групи трябва да са Б, но на реда на продажбата данъчната група трябва да е А, заради основанието за прилагане на ДДС, което сте избрали в конкретната продажба и което системата доста удобно по подразбиране предлага във Вашия случай.

Edit: Между другото, можете да изберете 100 продукта примерно със щракане със задържат Shift или Control или от опция Избери всичко (Ctrl+A) от контекстното меню, след което пак от там можете да изберете опция Редакция продукт (Ctrl+O) и да редактирате данъчната група *едновременно* на всичките избрани в списъка продукти, вместо да ги отваряте едни по един.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Пон Юни 07, 2021 11:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Само да обобщим.
В меню настройки ->данъчна група отстава Б доколкото разбирам, или А?
Не пипам данъчната група от меню продукти и материали-> редакция на продукт. Само оправям там където незнайно как е станало 20% ДДС нна 0%?
Меню референтни номенклатури -> основание за прилагане, сте написал да се смени на ред "неначисляване на ДДС по чл. 113..." от данъчна група Б на "няма"?
Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 08, 2021 8:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Кольо написа:
Само да обобщим.
В меню настройки ->данъчна група отстава Б доколкото разбирам, или А?

Без значение е за конкретния проблем. Оставете Б 20%

Кольо написа:

Не пипам данъчната група от меню продукти и материали-> редакция на продукт. Само оправям там където незнайно как е станало 20% ДДС нна 0%?

Без значение е за конкретния проблем. Оставете Б 20%.

Кольо написа:

Меню референтни номенклатури -> основание за прилагане, сте написал да се смени на ред "неначисляване на ДДС по чл. 113..." от данъчна група Б на "няма"?

Това е проблемът. Данъчната група на основание "Неначисляване на ДДС по чл. 113" трябва да е (Няма).

Вижте картинката която съм Ви прикачил по-горе и прегледайте останалите основания за прилагане за продажби. Трябва да имате само едно активно основание което е за А група, само едно за Б група, принципно по само едно основание за данъчна група за да работи коректно системата. Останалите основания трябва да са без данъчна група, т.е. да е избрано (Няма).

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим


Последната промяна е направена от wqw на Вто Юни 08, 2021 9:33 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кольо



Регистриран на: 08 Фев 2017
Мнения: 107

МнениеПуснато на: Вто Юни 08, 2021 9:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря.
А емотиконът с въпроса след полунощ е сложен защото форума няма опция да изтрия мнение, доколкото виждам. Та редактирах последното ми съобщение на емотикон, колкото да сложа нещо. Кликнах да публикувам последното мнение, дълго време не ми изписа че съобщението е изпратено. Кликнах пак и чак след 2 минути виждам публикувано 2 пъти. С предпоследното мнение също така стана.
Благодаря.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 08, 2021 9:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат


_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum