Unicontsoft

Дискусионни форуми
[Решен] Каса за 2016 г. / Начално салдо

 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 3:55 pm    Заглавие: [Решен] Каса за 2016 г. / Начално салдо Отговорете с цитат

Привет.

Искам да попитам следното:
Започвам касата за новата 2016 г., но не съм сигурна как да задам началното салдо за 2016 г. В смисъл, как е по-правилно: с прехвърляне на крайното салдо за 2015 г. като начално салдо за 2016 г. (с РКО в 2015 и ПКО в 2016) или с документ НСК (начално салдо каса) и задаване на крайното салдо за 2015 като начално за 2016 г.
В първият случай, крайното салдо на касата за 2015 г. ще е 0 лв.
Във втория случай не знам какво ще генерира системата и как ще се отрази в Търгоеската система операцията, т.е дали ще се генерира автоматично след док.НСК док.ПКО.

Предишни години съм го правила по първия начин, т.е с РКО в предходната година "изписвам" крайната сума и после с ПКО в новата година се заприхождавам. Сега обаче не съм сигурна дали този начин е коректен.

П.П.
Имам създадена каса "2016" в Номенклатури!

Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

В търговската система е абсолютно излишно да се създават каси за всяка година. Там по-скоро се правят "Каса обект 1" и т.н. по финансовата структура. Най-вероятно този почин на работа идва от счетоводството, при прехвърляне на салда на сметка на каса в новата година. Все едно за 2016-та да прехвърлите вземания/задължения по контрагенти (по фактури) от предишната година -- това би било абсурдно да се налага да се прави.

Просто задълженията си се прехвърлят в новата година по естествен начин, както и касите продължават да имат наличност без да има нужда от прехвърляне на 1-ви януари. В смисъл 1-ви януари не е по-специален, напротив -- би трябвало всеки ден в който има движение в касата наличността да се засича в края на деня.

Иначе да, РКО + ПКО -- иначе наличността общо за всички каси няма да е коректна.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, но как иначе мога да започна касата за 2016 г. с нова номерация на РКО и ПКО, т.е започваща от 1 и т.н., ако няма създадена в Номенклатури каса "2016", например?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако това се налага, да -- няма как да се повтарят номерата на ордерите издадени от една каса. Но честно казано, не се сещам друг наш клиент да си нулира номерата на касовите ордери и да прави нови каси всяка година. Така като се цитира РКО освен номера му задължително трябва да се пише и датата на издаване -- не че не го правим точно така. . .

А клиентът винаги е прав Smile) Важното за мен е, че има начин в системата да се направи по изискванията, т.е. не сме наложили някакво изкуствено ограничение.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Доколкото знам, всяка година касата се започва с нова номерация, от №1 и т.н.
Всъщност, мисля че открих как мога "получа това, което искам", с оглед възможностите на системата - в Номенклатури -> Референтни Номенклатури -> Каси, създавам "Каса 2016". В Търговската система, задавам за 2016 г. с документ НСК началното салдо за 2016 г. (което се явява крайното за 2015 г.), избирайки "Каса 2016", като новите РКО и ПКО при зададена "Каса 2016" си започват с №1 и т.н. Не осчетоводявам началното салдо на касата, защото вече е зададено в Счетоводство -> Начални салда на сметки. Така и В Търговска система -> Наличност на портфейли може да се направи справка за касата за предходната година (салдото стои) и за текущата година. Ако не задам нач.салдо в Търговска система -> Касови документи, в Наличност на портфейли не се "показва" коректно текущото салдо за 2016 г..
Поправете ме, ако греша някъде. Мисля, че така мога да си свърша работата както искам.

П.П.
Клиентът не винаги е прав Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, става. Каса 2015 деактивирате ли я?

Единствено сумата на наличността общо по всички портфейли е малко изкривена.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не, не деактивирам "Каса 2015".
Като няма движение от Търговска система -> Касови документи, в Търговска система -> Наличност на портфейли и сметки "Каса 2015" си стои с крайното салдо, като се "вижда" вече и "Каса 2016" с текущото салдо за деня.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 4:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбирам какво имате в предвид, че "сумата на наличността общо по всички портфейли е малко изкривена"?
При мен всеки един активен портфейл си се визуализира със салдото си до момента, в който е имало движение в Търговската система, т.е Банковите сметки, до последно въведения Банков документ, а касите до последно въведен документ за съответната каса (съответно зададената каса в Номенклатури).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 5:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

jecky_m написа:
Не разбирам какво имате в предвид, че "сумата на наличността общо по всички портфейли е малко изкривена"?

Когато имате две каси в търговската система те обикновено отговарят на две физически каси. В случая сумата на КС на Каса 2015 и КС на Каса 2016 не дава физическата наличност.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 08, 2016 7:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Разбрах какво имате в предвид.
Системата е проектирана така, че задавайки се каси в номенклатури, те се отнасят за физически такива (обекти), от което следват и разсъжденията, че не е необходимо "нулиране" на номерата на РКО и ПКО в началото на всяка година. Логично и в "Наличност на портфейли", листвайки се няколко каси, означава че сумирайки отделните салда, трябва да дадат общата касова наличност. Което може да доведе до объркване в моя случай.
Но, стига потребителя да знае какво прави в системата и коя справка какво означава и каква информация му трябва, мисля че може да "преиначи" функционалността на системата. Т.е, в моя случай, не трябва да сумирам отделните салда на касите, които са активни и се виждат в "Наличност на портфейли".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum