Unicontsoft

Дискусионни форуми
Допълнителна мярка и отстъпка от доставчик
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 4:12 pm    Заглавие: Допълнителна мярка и отстъпка от доставчик Отговорете с цитат

Здравейте отново,

Имам още два въпроса този път от търг.система
Бих искала да завеждам стоките по доп.мярка кашон, а да ги осчетоводявам и изписвам на брой. Но когато се опитам да въведа доп.мярка в реквизити на продукт ми излиза съобщение че не е указано съоотношението между основна и доп.мярка. Въпросът ми е къде се задава това съоотношение.

Вторият ми въпрос е има ли вариянт да се задава при покупка отстъпка обща за документа, която да се разпределя пропорционално по продукти, тъй като при нас базовите цени не се променят само отстъпката е различна на всяка доставка. И може ли да се направи ценова листа за този доставчик, която да не запаметява последните доставни цени (след отсъпката), а да пази базовата цена (преди (отстъпката)

Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1890
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 4:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

В раздел Списъци във формата за редакция на продукт, в първият списък е Фасети на мерки можете да добавите мярка кашон и коефициент 12, ако в един кашон има 12 броя. Там можете да укажете всички валидни мерки за продукта. Не е нужно да указвате изрично допълнителна мярка, това се ползва за други неща в системата:
Цитат:
Допълнителна мярка
Използва се при печат на складови документи, печат на ценови листи и печат на етикети на продукт/материал за извеждане на количества/цени в допълнителна мярка.

Ако имате обща отстъпка на документа и я заведете като отделен ред (например продукт "отстъпка", 1 бр, X лв) губите информация за реалната стойност на придобиване на продуктите. От тук системата няма да смята печалба коректно и т.н.

Това което е бъг според мен (трябва да го обсъдя с колегите) е че ценовата листа с последни доставни цени се модифицира с цени след ТО. В момента един вариант е да изключите автоматиката за последни доставни цени от Администрация | Настройки.

Друг вариант е да създадете "фиктивен" доставчик и да му инициализирате ценова листа с базовите цени. Когато правите покупка (от реалния доставчик) при избор на продукт в лентата с инструменти до падащ списък Ц. листа има бутон за избор на доставчик, чиято доставна ценова листа искаме да ползваме. Там можете да изберете "фиктивния" доставчик за да работите с неговите базови цени.



Най-лесно би било да има отделен тип (клиентска) ценова листа с базовите цени на този доставчик. При покупка можете да сменяте ценовата листа от формата за избор на продукт/материал.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 6:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за изчерпателния отговор.
С мерките всичко е идеално.
Единствено не разбрах след като въведа клиентска листа с базовите цени и набера всички стоки как да задам отстъпката така че да се разпредели пропорционално по сума или по количество.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1890
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 8:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ръчно става по следния начин:
  • В редовете на покупката показвате колона ТО%
  • Въвеждате цялата покупка (всички редове)
  • На първия ред в колона ТО% въвеждате процент (примерно 15) и без да излизате от клетката използвате Ctrl+Shift+Стрелка надолу за да размножите стойността по другите редове

За да стане автоматично трябва да обзаведете наменклатура Схеми с търг. отстъпки. Примерно ако направите схема TO 15%, по която на всички продукти имате 15% отстъпка, във формата за избор на продукт в лентата Отстъпки: Схема можете да изберете TO 15%. Тогава при избор на продукт автоматично ще се обзавежда колона ТО% в редовете на документа със стойност 15.

В резюме: отстъпката е само на реда (няма стойност/процент за целия документ).

cheers,
</wqw>

p.s. В тази връзка в системата има кредитни известия от тип бонус, които се използват ако отстъпката ви я дават само при условие, че в края на месеца се достигнат определени нива на оборот.

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Съб Юли 17, 2010 9:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря много, ръчния вариант е най-подходящ за дейността ни. Не бях видяла че може да се визуализират и други колони освен зададените.
Надявам се да получа разрешение и на следващия ми проблем.
Има ли вариант сметка 702 да се осчетоводява без признак и едновременно 304 да е с признаци? Имам предвид автоматично от търг.система, ръчния вариант за редакция за изтриване на признака е малко трудоемък. Идеята ми е да не се вижда за данъчни цели от кой продукт колко се печели и едновременно стоките да имат аналитичност.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 4:10 pm    Заглавие: Здравейте Отговорете с цитат

При осчетоводяване на фактурата от търговската система, за сега не може автоматично да игнорирате признаците от страната на 702-ра сметка.

За сега има два варианта:

1. Генерирате счетоводно записване от фактурата без да чеквате опцията "Изписване на МЗ". После отваряте счетоводния запис, вкарвате го в режим на редакция и копирате първата статия. Премахвате реда за ДДС и на мястото на 411 записвате 702.

2. Може да разгледате функционалността "Изписване на МЗ по фактури от склад" и справката "Сравняване на обороти по сметки". В тази справката може да сравните оборота на 304 и 702. Във функционалността "Изписване на МЗ по фактури от склад" имате опция да изпишете стоките по документи и втора опция - общо. В първият случай системата изписва стоките по стандартния вариант. Ако изберете опцията "Общо", тогава признака в 702 се игнорира. Тази функционалност генерира нов документ в който са обобщени всички неизписани ф-ри, но при нея няма връзка с ф-рите. т.е. не се знае коя ф-ра е изписана и коя не е .

Поздрави
\\PGBR
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Сря Юли 21, 2010 11:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

От няколко дни се опитвам да се справя с признаците на 702 и ми се получава следната ситуация:

По препоръчания от Вас първи вариант изкуствено се увеличават кредитните обороти на 702 и при съставянето на ОПР ще се изкриви информацията. При този вариант в справките които изискват данъчните при ревизия (хронология на 304 и 702) ще се виждат признаците на 702, което аз искам да избегна.

При втория вариант при мен признаците на 702 не се игнорираха, а се създадоха МО за всеки признак на 702, респ. 304, което при 1000-2000 артикула е много трудоемко да се изтрие ръчно признака на 702 във всеки МО.

Моята цел все още остава недостижима Дт 702 без признак Кт 304 с признак.

Продължавам да опитвам и ще се радвам на някакъв жокер за посока!
Приятен ден.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Сря Юли 21, 2010 1:19 pm    Заглавие: Здравейте Отговорете с цитат

Явно нещо не съм разбрал добре вашият въпрос. Ще ви опиша пример с който се надявам да намерим решението.

В системата всички продукти могат да бъдат признаци в счетоводството. Но също така могат и да НЕ бъдат използвани в счетоводни операции. Това се контролира от формата за въвеждане на продукти и материали.
На основния панел има две отметки "Счет. отчитане признаци" и "Счет. отчитане количество". За какво служат те:

Ако на даден продукт е премахната отметката "Счет. отчитане признаци", то признака няма да се отразява в счет. документи. Записването ще влиза само като количество и сума. Ако премахнете и отметката на "Счет. отчитане количество", записванията ще влизат само като сума. Пример:

Издаваме ф-ра на контрагента "Х", която включва два продукта - "А" и "Б". При стандартния вариант системата ще осчетоводи фактурата по следния начин:

DT 411 Контрагент "X" 1200 лв
KT 702 Продукт "А" 1 бр Х 700 лв = 700 лв
КТ 702 Продукт "Б" 1 бр Х 300 лв = 300 лв
КТ 4532 200 лв

Ако махнете отметките на продуктите "А" и "Б". Статията ще изглежда така:

DT 411 Контрагент "X" 1200 лв
KT 702 700 лв
КТ 702 300 лв
КТ 4532 200 лв

Продължавам с примера:

За да изпишете продадените стоки от 304, вие можете да укажете на системата автоматично да изпише стоките при осчетоводяване на фактурата и тогава с цел запазване на аналитичността по признаци в 702, автоматиката прави по една статия за всеки ред от фактурата която изглежда така:

DT 702 Продукта "А" 1 бр Х 600 лв = 600 лв
КТ 304 Продукта "А" 1 бр Х 600 лв = 600 лв

и втора:

DT 702 Продукта "Б" 1 бр Х 200 лв = 200 лв
КТ 304 Продукта "Б" 1 бр Х 200 лв = 200 лв

Доколкото разбрах, този вариант не ви устройва защото лесно се вижда търговския марж по продукти в 702 сметка.

Ако правилно съм разбрал Вие искате да запазите признаците в кредита на 702, а по дебита и да записвате обща стойност. Освен това 304 искате да се води по признаци. т.е записването да изглежда така:

DT 702 800 лв
KT 304 Продукта "А" 1 бр Х 600 лв = 600 лв
KT 304 Продукта "Б" 1 бр Х 200 лв = 200 лв

За вас най-добрият вариант би бил, автоматиката за осчетоводяване на ф-ра да игнорира аналитичността на 702 по признаци и директно да създава една статия, а не множество статии, по модела описан по-горе. За съжаление това не е реализирано в тази версия. Но ако това решение е удачно - лесно бихме могли да го доработим в системата.

За момента бихте могли да използвате първия вариант описан от мен в предишния пост. т.е:
Генерирате счетоводно записване от фактурата, без да е включена опцията за автоматично изписване. Отваряте записването и го вкарвате в режим на редакция. То се състоя само от една статия - статията за фактурата. Копирате статията като 2-та и коригирате сметките. В редовете на статията трябва да бъде сметка 304.
В този случай цената в 304 ще бъде цената на фактурата, което не е вярно. За да оправи цената автоматично за всички изписвания използвайте опцията: "Преизчисляване на счет. склад по ср. цени", намираща се в групата "Счетоводство" в менюто.
При този вариант не виждам как ще се увеличат кредитните обороти на 702.

Яко не се оправите , не се колебайте да се обадите в офиса на тел:
02 952 35 11
02 952 35 95

Поздрави
Петър Братов
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Сря Юли 21, 2010 2:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много Ви благодаря за отговора, разбрали сте ме почти правилноSmile Всъщност за мен най добрия вариант е и по дебита и по кредита на 702 да няма признаци, 702 да бъде стандартна синтетична сметка.
Дт 411 Клиент А 984 лв.
Кт 702 820 лв.
Кт 4532 164 лв.

Дт 702 800 лв.
Кт 304 Продукта "А" 1 бр Х 600 лв = 600 лв
Кт 304 Продукта "Б" 2 бр Х 100 лв = 200 лв.

Относно Вашия първи вариант не бях разбрала правилно и предположих че трябва след като копирам статията и напиша 702 вместо 411 да сменя дебит с кредит за да приключа 702 с признаците. Извинявам се за недоразумението.

С нетърпение очаквам Вашето становище възможен ли е в близко бъдеще вариант на осчетоводяване като желания от мен!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Сря Юли 21, 2010 2:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да. Коментирахме с наши колеги как би трябвало да изглежда схемата. Ще го направим в следващата реализация, но не мога да се обвържа със срокове.

Мога ли да попитам , Вие ползвате ли покупките в търговската система, или покупките ги отразявате директно в счетоводството?

Поздрави
\\PGBR
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Сря Юли 21, 2010 4:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ползвам всичко в търг.система, но в касовите и банковите документи все още имам работа защото не правя прехвърлянето между тях и плащането на осигуровките и заплатите го правя в счетоводството и салдата не са ми точни на банките и касата.

Благодаря много аз все още правя настройки за по-голямата ми фирма, тъй като досега работех една фирма с много малко стоки и услуги и ми позволяваше да следя 702 с признаци и касата и банкта с неточности в търг. система.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1890
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 09, 2010 5:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В новата реализация във формата за въвеждане на покупка има възможност за избор на ценова листа, по която да се добавят продукти в редовете.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Пет Авг 13, 2010 6:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Видях варианта за ценовите листи, но не мога да открия има ли възможност за 702 да е без признаци едновременно с 304 с признаци.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1890
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 15, 2010 3:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Това виждам, че още не е реализирано като опция във формата за генерация.

Добавил съм задача, за да не го пропуснем за следващата реализация.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aktivvna



Регистриран на: 07 Яну 2009
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Съб Сеп 11, 2010 6:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Видях че в новата версия има опция синтетично изписване, но не успявам да получа желания ефект. А именно:
Дт 411 с признаци
Кт 702 синтетично и

Дт 702 синтетично
Кт 304 с признаци.

Моля насочете ме къде бъркам!
Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum