Unicontsoft

Дискусионни форуми
ДМА - аморт.план, осчетоводяване

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Ное 03, 2009 12:32 am    Заглавие: ДМА - аморт.план, осчетоводяване Отговорете с цитат

Здравейте.
Ползвам безплатната версия на DreemPersonal, версия 1.5 (2009.10.29).
Интересува ме как се процедира при ДМА.
Виждам, че има възможност за съставяне на амортиз.план, автоматично осчетоводяване на ДМА, тип документ АмПл, но не съм наясно как се работи точно, т.е какъв е реда и как се прави. В момента имам един ДМА, който осчетоводявам на ръка (т.е съставям записа, а не ползвам автом.осчетоводител) всеки месец с тип док. АмПл и поставям номера на ръка, т.е следя кой след кой номер следва при документа АмПл. Не съм му съставяла ам.план в програмата, а в една excel-ка таблица.
Сега обаче, ще завеждам още един ДМА и искам всичко да си става автоматично, т.е в програмата. Съставих ам.план, настроих автоматичния осчетоводител (поне така си мисля Smile) и...до тук. Сега не знам като ползвам тип док. АмПл и при втория актив, каква номерация да слагам. Първият ми актив е с номерация до 10 и след два месеца приключва ам. му план. При новия актив каква ще е номерацията???

Общо казано, бихте ли ми разяснили какъв е реда и принципа на работа с ДМА в DreemPersonal. Как да ги обработвам с програмата.

Предварително благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Вто Ное 03, 2009 4:16 pm    Заглавие: Привет Отговорете с цитат

В системата можете да си заведете всички ДА, да си направите амортизационен план (данъчен и счетоводен) и автоматично да осчетоводите амортизациите. Ще дам направо пример, но преди да започнете работа с ДА трябва да направите някои настройки:

1. В Номенклатури/референтни номенклатури/Дълготрайни активи/Групи ДА - трябва да въведете групите ДА с които ще работите. Най често там се вкарват наименованията на сметки от 201 до 206:
201 - Земи, гори и трайни насаждения
202 - Продуктивни и работни животни
203 - Сгради
204 - Машини съоръжения и оборудване
205 - Транспортни средства
206 - Стопански инвентар
На база тази номенклатура ще настроите осчетоводяването при начисляване на амортизации


2. Същите позиции ги въвеждате и в Номенклатури/Референтни номенклатури/Търговска система/Типове продукти. На база тази номенклатура ще настроите осчетоводяването при закупуване на ДА.

Ето и примера

1. Закупуваме ДА.

2. Създаваме документ за покупка на Дълготрайния актив.

3. След като въведем ДА в списъка с продукти и материали, го посочваме с мишката и с десен бутон от менюто избираме "Редакция ДА". Отваря се форма, в която избираме групата на ДА и попълваме реквизитите на ДА в основния панел. След което отиваме на панел "Реквизити". Там трябва да попълним Отчетната стойност и Датата на начално начисление на амортизациите за данъчния и счетоводния амортизационен план. Другите полета не ги попълвайте. След попълването на тази стойности отиваме на панел "Списъци" в "Данъчни амортизационни норми" и от лентата с бутони натискаме бутона "Генерация". Отваря се форма, в която въвеждаме или % годишна амортизация или период на експлоатация. След натискане на бутона "ОК", формата се затваря. Трябва да запишем направените промени чрез "Файл/Запис". След записа, "Данъчния и счетоводния план", намиращи се най-долу на същия панел, са попълнени с конкретни стойности.

4. Списък с всички ДА можете да намерите в "Номенклатури".

5. В "Счетоводство" има опция за печат на амортизационен план.

6. В "Счетоводство" има опция за генериране на счет. записвания за амортизации. Чрез тази опция можете да генерирате счет. записвания за амортизациите по месеци. Ако сте пропуснали нещо при повторна генерация системата ще запише новите амортизации в/у старите.

Поздрави и
успех ..

\\PGBR
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jecky_m



Регистриран на: 26 Яну 2009
Мнения: 133
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Ное 03, 2009 8:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря. Успях да се справя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum