Unicontsoft

Дискусионни форуми
документ продажба

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Петър Попов



Регистриран на: 20 Яну 2009
Мнения: 1

МнениеПуснато на: Нед Яну 25, 2009 9:42 pm    Заглавие: документ продажба Отговорете с цитат

Здравейте,
Извършваме предимно услуги във фирмата.При въвеждане на документ за продажба (услуга) се изписва автоматично цена от 1 лев и при многократните ми опити да въведа истинската цена - не се изписва на екрана.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 26, 2009 10:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Как да създадем документ за продажба?

cheers,
</wqw>


Последната промяна е направена от wqw на Вто Сеп 08, 2009 8:20 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
smarty



Регистриран на: 04 Фев 2009
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Чет Фев 05, 2009 11:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В какво се изразява разликата между това дали използваме този начин за създаване на документ за покупка или от Счетоводство - Счетоводни документи - Нов? Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 06, 2009 11:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-общо казано създаването на документи в търговската система позволява да се ползват справките в нея.

Например ако купуваме без фактура (от магазин за хранителни стоки) касовата бележка не можем да отразим счетоводно, но реално правим разход.

В търговската система на база вътрешнофирмани документи могат да се създават/генерират данъчни документи, който се осчетоводяват автоматично, т.е. създават се счетоводни записвания спрямо настройките на автоматичния осчетоводител (контекстно осчетоводяване).

cheers,
</wqw>
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
smarty



Регистриран на: 04 Фев 2009
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Пет Фев 06, 2009 11:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Когато създавам документ за покупка в "Търговска система" (например искам да си купя компютър за фирмата) попълвам данните и го приключвам, но когато отида в "Счетоводство" - "Счетоводни документи" имам 2 създадени документа ФПок и РКО. ФПок обаче ми е в 401 сметка, а аз искам да е в 206. Мога и да го редактирам, но ми се струва, че не е това начина. Аз ли пропускам нещо при попълване на данните в "Търговска система"? Да не би да не съм видял, че е там може да се избере сметката на продукта...... като че ли огледах навсякъде Rolling Eyes
Извинявам се, че задавам въпроси за толкова елементарни неща, но сега я разучавам Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 06, 2009 12:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да стане с контекстното осчетоводяване така:
1. Редактирайте продукта и изберете, че е от тип Дълготраен актив.
2. В Счетоводство->Автоматичен осчетоводител за Док. за покупка добавете:

Тип док.ТипТип продукт/материалСметкаДт/Кт
ДПокКореспонденцииДълготрайни активи206Дт

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
smarty



Регистриран на: 04 Фев 2009
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Пет Фев 06, 2009 2:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Направих го, но в старите теми видях, че е питано за разликата между счетоводство и търговска система и това, което разбрах от написаното е, търговска система е някак си по-лесна за използване, но ако всеки път трябва да редактирам сметките..... искам аз да си ги въвеждам и явно трябва да го правя направо в счетоводство, но пак имам въпроси:

1. Ако избера сметка от червения правоъгълник, трябва ли да го правя и от жълтия?
2. Какво трябва да пиша в полето "Признак"?
3. Как и къде програмата изчислява Данъчната основа и ДДС-то, понеже не виждам полетата Embarassed
4. В графата "Документ" (вляво от счетоводната статия) има "предмет на сделката" - какво се пише там? А в голямото бяло празно поле? (имам предвид дали програмата прави разлика между това дали ще напиша продажба на стока или само стока)
Сигурно ще възникнат и още въпроси, но ще се огранича с по 4 на пост Very Happy



untitled.JPG
 Описание:
 Размер:  75.32 KB
 Преглеждания:  27056 път(и)

untitled.JPG


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 06, 2009 3:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Нека разгледаме следното контиране на продажба:

Дт сметкаКт сметкаСумаПризнак
411.1200Контрагент 1
.702800Стока А
.702200Стока Б
.4532200

- във водещата сметка (червеното) стои сметка 411, дебит, признак Контрагент 1 за 1200 лв
- в редовете (жълтото) имаме три реда -- два на 702 за стоките и един на 4532 за ДДС със съответните суми и признаци. Щом във водещата сметка сме избрали дебит, в редовете автоматично системата слага кредит.

2. В признак избирате допълнителна аналитичност на сметката. Не е нужно за 411 да правите подсметки за контрагентите.

3. Данъчната основа и ДДС на документа за целите на дневниците по ДДС са на първия панел (таб) Документ. Там са указват и колоните в дневниците където се записват документа.

4. Това се записва в колона Предмет на сделка в дневниците и можете да я редактирате според закона. Данъчните искат там да е описан типа на стоките или услугите, за които се отнася документа.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
smarty



Регистриран на: 04 Фев 2009
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Пон Фев 09, 2009 1:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря. Справих се най-сетне Very Happy
Сега имам друг въпрос. Когато реша да си платя сметката към БТК, полученият РКО е с основание за плащане "Разход за закупуване на стоки и материали", а реално аз плащам за услуга. Опитах от касови документи да променя записа, но без успех Crying or Very sad
Има ли вариант той да се редактира или просто съм въвел данните некоректно от гледна точка на РКО? Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1889
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 09, 2009 3:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това не е особено интересна аналитичност за Вас. По-лесно е да следите разходите през справките за покупки. Освен ако не назначите някой касиер, който да се занимава само с каса -- физически и документално.

Иначе може да генерирате касовия ордер в редакция, да промените основанието в редовете и тогава да го приключите.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Active Tickets - По какво работихме
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum