Unicontsoft

Дискусионни форуми
Опис налични активи

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
todisbg



Регистриран на: 13 Мар 2013
Мнения: 22

МнениеПуснато на: Сря Мар 13, 2013 3:02 pm    Заглавие: Опис налични активи Отговорете с цитат

Здравейте, отскоро пробвам програмата Ви и имам нужда от помощ. Как е най-правилно да се осчетоводи следния казус:
- до 17.01.2013 г. фирмата ми не е регистрирана по ДДС, стоките са вкарани с начално салдо на склад към 01.01.2013 и оттогава до 17.01.2013 фактурите за покупки са без право на дан. кредит.
- на 18.01.2013 г. фирмата ми се регистрира по ДДС и по Опис на наличните активи към дата на регистрация, трябва да ми се върне ДДС. А и освен това повечето налични активи са закупени през 2012 г. и са вкарани чрез начално салдо на склад, а не с конкретните фактури.
Ако в счетоводна система направя само една статия 4531/304 със сумата на ДДС, което ще ми се възстанови, то като обща стойност и количества складът ще е точен. Обаче така в търговската система складът не е точен като стойност и като средни цени.
Грешен ли ми е подхода, как да постъпя в случая?
Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
harivasilev



Регистриран на: 14 Мар 2013
Мнения: 5
Местожителство: Някъде из България..

МнениеПуснато на: Чет Мар 14, 2013 9:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Има указание на НАП от времето на Мария Мургина, ако не се лъжа. Операцията трябва да е 4531/709 - Други приходи. Направете си ДДС-то за този период на програмата на НАП-а.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pgbr
Петър Братов


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Чет Мар 14, 2013 7:06 pm    Заглавие: Привет Отговорете с цитат

За този казус в счетоводството е правлино да вземeтe следните
операции:

304 ---/ Стока А -20%
4531--/ Стока А + 20%
-------/401 Доставчик, ф-ра и т.н.

Всъщност трабва да преосчетоводите покупните ф-ри за всички налични стоки по 304, но само с разликата от 20 % и така те щв влезнат в дневника по ДДС.

Ако имате закупени активи - там е по-сложно. Прочетете чл.47 и чл.61 от ЗКПО

За търговската система най правилно е да изпишете всички налични стоки от склада с документ от тип РСД и след това да ги заприходите обратно със ПСД на стойност занижена с 20%.

Поздрави
\\PGBR
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
todisbg



Регистриран на: 13 Мар 2013
Мнения: 22

МнениеПуснато на: Нед Мар 31, 2013 4:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за идеите, заемам се със задачата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum